Rosław Szaybo – krótkie dossier przewodniczącego jury Konkursu „30 / 30”

Opublikowano

Nie byłoby Konkursu „30 / 30”, gdyby nie twórcze wsparcie pana Rosława Szaybo i jego autorytet w dziedzinie projektowania okładek płytowych. Warto (zwłaszcza młodszemu pokoleniu) przypomnieć jego biografię, bo projektował okładki m.in. do płyt Beethovena, Johna Williamsa, Janis Joplin, Simona & Garfunkela, Judas Priest czy Leonarda Cohena.

Rosław Szaybo (fot. Janusz Tepper)

Rosław Szaybo (fot. Janusz Tepper)

Rosław Szaybo urodził się w Poznaniu 13 sierpnia 1933 r. Talent plastyczny rozwijał studiując w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kończąc m.in. Pracownię Plakatu prowadzoną przez prof. Henryka Tomaszewskiego i Pracownię Malarstwa kierowaną przez prof. Wojciecha Fangora. Jeszcze zanim ukończył studia, zaczął współpracować ze Stanisławem Zagórskim i projektować plakaty jazzowe, filmowe i okładki muzyczne. Jego pasją do dziś pozostało malarstwo i fotografia, a wieść niesie (roznoszona zwłaszcza przez przedstawicielki płci pięknej), że był znakomitym tancerzem.

Od 1966 r. mieszkał na stałe w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował m.in. jako dyrektor artystyczny w Agencji Reklamowej Young – Rubicam oraz potem dyrektor kreatywny Columbia Broadcasting System (CBS). Od 1993 r. kierował pracownią fotografii dyplomowej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, by równo dekadę później otrzymać tytuł profesora.

Obecnie 25 z jego najlepszych projektów oglądać można na wystawie prezentowanej w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu (do 24 maja). Na wystawie prezentowane jest też 25 okładek autorstwa Stanisława Zagórskiego. Kuratorem ekspozycji jest znany dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz.

O przyjaźni obydwu artystów można dowiedzieć się więcej ze znakomitego filmu „Przyjaciele na 33 obroty” dostępnego na stronie Ninateki: http://ninateka.pl/film/przyjaciele-na-33-obroty-grzegorz-brzozowicz

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *