Miesiące plastyki i muzyki w Galerii Miejskiej „Arsenał”

Opublikowano

Konkurs „30 / 30” na najlepszą okładkę płytową to niejedyne wydarzenie, jakie w ciągu najbliższych miesięcy odbywa się w poznańskiej Galerii Miejskiej „Arsenał”, a które łączy sztuki plastyczne z muzyką. Już 17 kwietnia start niezwykłej wystawy stereofotografii Antoniego Ruta, który uwiecznił koncerty odbywające się w latach 80. Na wystawie prezentowanej za pomocą Fotoplastykonu Poznańskiego pojawią się m.in. zdjęcia ze słynnego poznańskiego koncertu Iron Maiden w 1984 r. (po którym to poszukujący wieczornej rozrywki „Ironsi” postanowili zagrać na weselu odbywającym się w restauracji „Adria”), Metalmanii’ 87 i ’89, a także koncertów podczas festiwalu Rock Arena w 1985 r. Zdjęcia dokumentują również koncerty Thomasa Andersa (podczas pierwszego rozłamu Modern Talking) czy niegdyś bardzo popularnego Kajagoogoo.

Hanoi Rocks - koncert podczas Rock Arena '85Drugim istotnym wydarzeniem jest rozpoczynająca się 8 czerwca wystawa okładek płyt winylowych Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego. Dwaj wybitni przedstawiciele tzw. Polskiej Szkoły Plakatu poznali się na warszawskiej ASP w latach 50. W trakcie następnej dekady wyjechali z Polski Ludowej i zrobili karierę jako projektanci tworzący dla najlepszych zespołów oraz najważniejszych wytwórni muzycznych.

Stanisław Zagórski na początku lat 60. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Pracował dla agencji reklamowych, projektował plakaty i okładki książek oraz wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Filadelfii. W 1964 roku nawiązał w Nowym Jorku współpracę z Atlantic Records i Columbia Records. Przez następne 30 lat Zagórski projektował okładki płyt dla największych gwiazd muzyki popularnej (Aretha Franklin, Roberta Flack, Velvet Underground, Cream, Cher) i jazzowych (Miles Davis, Roland Kirk, The Modern Jazz Quartet, Billy Cobham, Charles Lloyd, Michał Urbański).

Robert Szaybo, z urodzenia poznaniak, wyjechał z Londynu pod koniec roku 1966. Jeszcze w Polsce zdobył uznanie jako autor szeregu plakatów, obwolut książkowych i okładek płyt. Projektował plakaty o tematyce filmowej, społecznej i rozrywkowej: w 1964 zaprojektował plakat zatytułowany „20 lat cyrku w Polsce”, który już po wydrukowaniu wydrukowania wywołał popłoch wśród ówczesnych decydentów – zmieniono hasło na „20 lat areny polskiej”. Zainicjował słynną serię Polish Jazz. Po emigracji rozpoczął współpracę z wytwórniami płytowymi. W latach 1972-1988 był dyrektorem artystycznym wytwórni CBS w Londynie. Tam zaprojektował okładki takich wykonawców jak Judas Priest, The Clash, Chicago, Mott the Hopple, Elton John, Roy Orbison, Carlos Santana, Janis Joplin, Simin & Garfunkel.

Wystawa w „Arsenale” przybliży 50 projektów okładek płytowych obydwu twórców. Kuratorem wystawy jest dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz, a po wernisażu odbędzie się pokaz filmu „Przyjaciele na 33 obroty” oraz dyskusja z Rosławem Szaybo, którą poprowadzi Grzegorz Brzozowicz.

Zagórski & Szaybo


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Organizator

Patronat honorowy

Partnerzy

Patroni medialni